Priezračná voda v bazéne láka schladiť sa aj počas chladnejších dní. Keď sa však premení na zelený močiar, máte chuť ostať na suchu aj v najväčších horúčavách. Nepeknej vode sa vyhnete tak, že okrem chémie budete používať aj bazénovú filtráciu – aspoň 2 hodiny každý deň. Ako a podľa čoho si vybrať tú správnu?
Kartušová alebo piesková filtrácia
Dnes nájdete filter do bazéna v dvoch prevedeniach – kartušový a pieskový. Aký je medzi nimi rozdiel? Kartušový filter je určený pre malé nafukovacie bazény, ktorých objem by nemal byť väčší ako 8 m3. Jej cena je atraktívna, pripravte sa však na častú údržbu – papierové listy zachytávajúce nečistoty potrebujete čistiť aj niekoľkokrát týždenne. Pri úplnom zanesení ich musíte vymeniť za nový kúsok. To sa počas sezóny môže opakovať aj päťkrát.
Pre väčšie bazény je teda ideálna piesková filtrácia, ktorá čistí vodu po vzore prírody: nečistoty zachytáva vrstva kremíkového piesku. Tento spôsob je oveľa výkonnejší, šetrnejší k prírode aj vode (nepotrebujete používať toľko chémie), menej náročný na údržbu (čistí sa približne jedenkrát mesačne), má dlhšiu životnosť a navyše k tomuto filtru môžete pripojiť aj príslušenstvo ako vysávač do bazéna či tepelné čerpadlo. Samozrejme, počítať musíte s vyššou cenou ako pri kartušovom filtri.
Filter do bazéna vyberajte podľa jeho objemu
Čím väčší bazén, tým väčší výkon by mala mať bazénová filtrácia. Ako však vedieť, aký potrebujete? Tu môžete použiť jednoduché, no účinné pravidlo: keď vydelíte objem bazéna štyrmi, dostanete tzv. kubíkový výkon čerpadla.
Ak má váš bazén rozmery 3 x 5 x 1,5 m, jeho objem je 22,5 m3, následne toto číslo vydeľte štvorkou a výsledok (5,7 m3/hod) je minimálny výkon filtrácie na bazén. Odporúčame však vybrať takú, ktorá zvládne prečistiť o trochu väčší objem vody viac. V prípade, že k nej chcete pripojiť napríklad vysávač do bazéna, mala by byť ešte výkonnejšia – v každom prípade sa však poraďte radšej s odborníkom.
Kam filtráciu umiestniť?
V optimálnom prípade by ste mali filtráciu inštalovať pri výstavbe bazénu, uľahčí vám to kopec práce. Tu platí niekoľko základných pravidiel. Tým prvým je: čím bližšie k bazénu, tým lepšie, najmenej však 3 metre od jeho steny. Prečo? Pretože nedochádza k zbytočným stratám výkonu filtra.
Bazénová filtrácia by tiež mala byť umiestnená pod úrovňou hladiny, aby k nej mohla voda prirodzene stekať. Dajte si tiež záležať, aby bola vo vodorovnej polohe a na dobre prístupnom mieste. To by malo byť spoľahlivo chránené pred dažďom aj slnečnými lúčmi. Iba tak nebude hroziť prehriatie či poškodenie.
Ocenili by ste radu pri výbere pieskovej filtrácie či jej montáži? Navštívte stránku www.albixon.sk, kde sa môžete spoľahnúť na rady skúsených odborníkov.