Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti

Nákup domu či bytu je rozhodnutie na mnoho rokov dopredu. Nie je teda dobré k nemu pristupovať bez prípravy. Na čo by ste si teda mali dať pozor? Možnosti ako kúpiť nehnuteľnosti sú v podstate dve. Buďto si ju nájdete sami, alebo kúpou nehnuteľnosti poveríte realitnú kanceláriu. Pri individuálnom vyhľadávania počítajte s tým, že do toho budete musieť investovať oveľa viac času, realitná kancelária je totiž schopná veľkú časť procesu urobiť za vás.

Pri kúpe nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu preferujte také ponuky, na ktoré má realitná kancelária exkluzívnu zmluvu. Nemôže sa vám tak stať, že keď sa po vyjednávaní, premýšľaní a zháňaní peňazí rozhodnete nehnuteľnosť kúpiť, dozviete sa, že ju už kúpil niekto iný cez inú realitnú kanceláriu či priamo od vlastníka. Pokiaľ realitný maklér exkluzívnu zmluvu nemá, potom počítajte s tým, že podobnú nehnuteľnosť môže ponúkať niekto iný za odlišnú cenu. Môžete tak vynaložiť veľa času a peňazí napríklad na získanie hypotéky, a potom vám dom či byt niekto “vyfúkne pred nosom”.

K nehnuteľnosti, ktorú si vyberiete, si vyžiadajte všetky relevantné dokumenty, ako výpis z katastra nehnuteľností a predovšetkým nadobúdacie tituly (kúpne zmluvy, rozhodnutie o vysporiadaní dedičstva a pod.) od čo najväčšieho počtu predchádzajúcich vlastníkov. Ak totiž niekto z nich uzavrel zle napísanú kúpnu zmluvu, je možné, že vôbec nie je vlastníkom nehnuteľnosti (hoci to znie neuveriteľne, zápis v katastri nie je rozhodujúci). Môže sa vám tak prihodiť, že sa ním nestanete ani vy.

Keď sa rozhodnete, že máte o konkrétnu nehnuteľnosť záujem, mali by ste si ju dôkladne prezrieť, v prípade nutnosti k tomu prizvite aj odborníka (statika, architekta, odborníka na stavebné úpravy a pod). Predovšetkým u nehnuteľností, ktoré budú vyžadovať rekonštrukciu, dokáže oveľa lepšie odhadnúť, čo všetko bude potrebné opraviť a predovšetkým, koľko to bude stáť. Môžete sa tak vyhnúť “výhodnej” kúpe nehnuteľnosti určenej na rekonštrukciu, ktorá vás nakoniec celkovo príde oveľa drahšie než kúpa podobnej už zrekonštruovanej či dokonca novej.

Keď sa po obhliadke nehnuteľnosti dostanete k rozhodnutiu o jej kúpe, čakajú na vás zmluvy, prevod nehnuteľnosti a platenie. Kúpnu zmluvu by mala zaistiť buď realitná kancelária, ktorá disponuje špecializovaným právnikom, alebo by ste si takéhoto právnika mali nájsť sami.

Najdôležitejšou časťou celého procesu je zabezpečenie bezproblémového prevodu peňazí predávajúcemu a nehnuteľnosti na kupujúceho. Vzhľadom k pomalosti slovenských katastrálnych úradov je namieste si prevod poistiť zložením kúpnej ceny u notára alebo v realitnej kancelárii, ktorá zaistí vyplatenie peňazí až v situácii, kedy budete do katastra zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti.

pracovná pozícia: realitný agnet
firma: ARTHUR Real Estate Company, s.r.o.
odvetvie: realitná kancelária
web stránky: www.arec.sk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrolný reťazec *