Asi by sme klamali, keby sme tvrdili, že drevo ľudstvo na nábytok používa po stáročia, pretože sa im nepáčili lepenky. Nábytok z masívu bol v minulosti používaný hlavne kvôli vlastnostiam dreva, ktoré zabezpečujú jeho dobrú spracovateľnosť a trvácnosť. Z toho plynú aj výhody, ktoré dodnes, možno podvedome, využívame. Drevo je prírodným ekologickým materiálom, ktorý je zahrňovaný medzi obnoviteľné zdroje. Masívny nábytok, ako aj interiérové dvere, vznikajú lepením úzkych pásov dreva a tým je docielené, aby sa hotový výrobok neohol, nevykrútil alebo nepopraskal.
Trvácnosť a opravy
Neexistuje lepší materiál, čo sa týka údržby nábytku, ako drevený masív! Je viacero faktorov, ktoré vplývajú na životnosť dverí a nábytku ako takého, a na každý existuje spôsob ako ho eliminovať tak, aby drevo vyzeralo aj po rokoch ako nové. Masív môže pôsobením vlhkosti, slnečných lúčov či usadzovania prachu meniť svoju farbu i povrch. Výhoda dreva je tá, že náterom vieme povrch ochrániť, a ak nepomôže ani povrchové ošetrenie, je možné opraviť drevený nábytok mechanicky. Taktiež dodatočné úpravy sú oveľa elegantnejšie a výsledkom je, že výrobok vyzerá ako nový, čo pri laminátových úpravách sotva dosiahnete.
Vplyv na klímu a zdravie
Niet pochýb, že drevo vnáša do domu aj teplo a vplýva na našu náladu. Nie je to len fráza, ktorou sa kde – kto oháňa. Drevo môže mať pozitívny vplyv na mikroklímu v interiéri. Jeden centimeter kubický dreva môže pri teplote 20° C absorbovať a uvoľňovať 25 mg vody pri zmene svojej vlhkosti od 7 do 13%. Drevo sa tak stáva do istej miery regulátorom stavu vlhkosti v interiéri. Zmeny na drevenom nábytku ľuďom často napovedajú, že v ich domácnosti nie je niečo v poriadku. Ak hľadáte čisto prírodný, zdravotne nezávadný a teda aj ekologický výrobok, potom nie je iná voľba ako masív. Zariadiť interiér svojho príbytku nábytkom a dverami z masívu je najlepší spôsob, ako si nasťahovať zdravie a prírodu domov.