Zapojenie domáceho kina nie je žiadna veda

domáce kino basys

Máte radi kvalitný obraz a zvuk ako v kine? Bez problémov ho môžete mať aj doma vo svojej obývačke, inštalácia domáceho kina nie je nič náročné. Poradíme vám, ako z neho vyťažiť čo najviac.

domáce kino basys
Zdroj obrázka: pixabay.com

Najdôležitejšie je správne rozmiestnenie reproduktorov

Zapájanie domácich spotrebičov a technických zariadení je pre niekoho hračka, pre iných však táto činnosť vyžaduje nadľudské výkony. Menej zdatní používatelia sa pri pohľade na množstvo káblov a reproduktorov radšej vzdialia a nechajú to na odborníkov. Nebojte sa, vďaka našim radám zapojíte domáce kino bez problémov aj vy.

Najčastejšou chybou pri inštalácii domáceho kina zvykne byť nesprávne rozmiestnenie jednotlivých komponentov v miestnosti, ktoré nás okráda o dobrý zvukový zážitok. Prehrávač alebo riadiacu jednotku umiestnite čo najbližšie k televízoru, zjednoduší to ovládanie a reguláciu hlasitosti.

V blízkosti televízora nechajte priestor pre centrálny reproduktor. Dôležité je umiestniť ho presne nad alebo pod televízor, aby zvuk vychádzal prirodzene zo smeru obrazu. Po stranách televízora umiestnite pravý a ľavý reproduktor. Ideálne je umiestniť ich v dostatočnej vzdialenosti od centrálneho reproduktora, aby bol priestorový zvuk čo najvernejší.

Kvalita neznamená čo najsilnejší zvuk

Ostatné reproduktory zapájame podľa počtu kanálov v zostave. V prípade 5.1 kanálovej zostavy by mal byť pravý a ľavý reproduktor situovaný na úrovni miesta, kde budete sedieť. Ak vaša zostava disponuje 7.1 kanálovým systémom, časť reproduktorov môžete položiť do zadnej časti miestnosti za pohovku.

Reproduktory a televízor by mali v rámci miestnosti tvoriť pomyselnú kružnicu, sedačka by tak mala byť umiestnená v jej strede. Bežnou súčasťou domáceho kina je aj basový reproduktor, takzvaný subwoofer. Existuje viacero rôznych názorov na to, kde by mal byť uložený. Keďže subwoofer nešíri zvuk jedným smerom, môže byť teoreticky umiestnený kdekoľvek. Najlepšie však urobíte, ak ho zaradíte do prednej línie reproduktorov. Aby ste zabránili zbytočným vibráciám, nedávajte ho na nábytok, ale rovno na zem.

Hlavným zmyslom domáceho kina nie je vyprodukovať či najsilnejší zvuk. Naopak, jeho výhodou je schopnosť vytvoriť prirodzený priestorový zvuk. Čím viac decibelov do reproduktorov „pustíte“, tým  viac sa bude priestorovosť vytrácať. Preto pri používaní domáceho kina myslite aj na svojich susedov. Kvalitná zostava vám však prinesie skvelý zvukový zážitok aj pri bežnej hlasitosti.