Zoberte deti na vzduch

Svet sa mení a s ním sa menia aj ľudia. Napríklad dnešný človek, je človek pohodlný. Tak to diktuje dnešný konzumný spôsob života a je také ľahké nechať sa tým unášať. Načo chodiť pešo, keď sa môžeme voziť autom? Načo ísť hrať futbal vonku, keď tie počítačové hry sú dnes už také „reálne“? A mrazená pizza je predsa rovnako dobrá a urobí sa neporovnateľne ľahšie.

Dnešná mládež to má ťažké. Táto doba ponúka toľko lákadiel ako asi žiadna iná predtým. Učí ich, že môžu mať všetko čo len chcú, hneď tu a teraz a nemusia preto ani veľmi veľa urobiť. Ozajstné hodnoty ostávajú niekde v pozadí a najmä rodičia musia vynaložiť väčšie úsilie na to, aby z nich vychovali ľudí, ktorí vedia, čo je v živote dôležité.

Úloha rodiča

Ťažké to majú ale aj rodičia. Stále väčší tlak materiálne zabezpečiť svoju rodinu, dať deťom všetko, čo potrebujú (a chcú), a pritom nezabudnúť budovať si s nimi vzťah a vychovávať z nich dobrých ľudí. Je toľko povinností a tak málo času.
Čím väčšie mesto, tým je to horšie. Je ťažké udržať kontakt s prírodou na ceste autobusom do školy, alebo autom do práce, v klimatizovanej kancelárii, či na víkendovom výlete do nákupného centra. Potom sa čudujeme, že deti majú alergie na všetko možné (hádam už aj na čerstvý vzduch) a kukať kukučku počuli naposledy vo večerníčku.
Je dokázané, že majitelia psov v oveľa menšej miere trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami, stresom a ďalšími neduhmi civilizovaného sveta. A prečo? Pretože sú nútení tráviť čas na čerstvom vzduchu a hýbať sa, aj keď sa im nechce a majú chuť radšej s vyloženými nohami pozerať telku.

Ak deti odmala budeme zvykať na pohyb vonku, bude im len prirodzené vyhľadávať ho aj neskôr. S vytváraním správnych a trvalých pohybových návykov treba začať v útlom detstve, a využiť pritom prirodzenú potrebu fyzickej aktivity detí. Nedostatočný pohyb v detskom veku sa nedá nahradiť hodinami strávenými v posilňovni v dospelosti. Aby bolo dieťa schopné v dospelosti cvičiť, je dôležité, aby sa venovalo rôznym druhom fyzickej aktivity už v detstve. Niektoré svalové skupiny sa totiž musia „aktivovať“ na neskoršie použitie.
Sedavý spôsob života, ktorý dnes vedú často aj malé deti, sa viditeľne prejavuje na ich celkovom zdravotnom stave. Veľmi dôležitý je pritom fakt, že zdravotné poruchy spôsobené sedavým životným štýlom sa podieľajú na príčinách závažných ochorení v neskoršom veku.

Je zrejmé, že pokles fyzickej aktivity detí dnes nahrádzajú hodiny strávené za počítačom. Výsledkom je zrýchľovanie výskytu obezity, ktorá však už dávno neohrozuje len americké deti, ale stále častejšie aj naše. Nepomáha tomu ani fakt, že množstvo fyzickej aktivity klesá aj v klasickej školskej výchove, na základných i stredných školách.
Pritom je dávno dokázané, že pravidelná fyzická aktivita je spojená s okamžitým aj dlhodobým prínosom pre zdravie detí (psychická pohoda, lepšia kontrola hmotnosti a menšia pravdepodobnosť vzniku nadváhy, nižší tlak, zlepšená srdcovo-cievna činnosť a činnosť dýchacieho aparátu). Odborníci preto odporúčajú, aby deti strávili miernou fyzickou aktivitou najmenej 30 minút tri- alebo viac-krát týždenne a intenzívnou fyzickou aktivitou najmenej 20 minút dva- alebo viac-krát týždenne. Metabolizmus detí je ideálne prispôsobený na absolvovanie krátkych intenzívnych cvičení, po ktorých nasleduje mierna fyzická aktivita alebo oddych.

Pozitívny vzťah detí k fyzickej aktivite ovplyvňuje pozitívne nielen ich budúci zdravotný stav, ale aj budúce úspechy v živote. Je totiž veľmi pravdepodobné, že z aktívnych detí vyrastú aktívni dospelí, ktorí budú pozitívnym príkladom pre svoje deti. Pri prechádzke sa aj tak nejako prirodzenejšie vedú rozhovory na rôzne témy, na ktoré doma nie sú podmienky, čas ani chuť. Doma si vždy niečo nájdeme, pozrieť si dôležitý seriál, upratovať, prečítať si správy v novinách, ale v lese sa toho nedá robiť veľa, len mlčať alebo sa rozprávať..a tak je to dobre.

Tento článok napísala Dáša Lučivjanská v rámci projektu “Obnova NCH Baba”.

pracovná pozícia: projektový manažér
projekt: Obnovenie NCH Baba
odvetvie: projekty financované grantom
web stránky: www.prbaba.sk

Facebook 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrolný reťazec *